3 tipy, jak mít pánevní dno v rovnováze

Máte bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci? Nedaří se vám otěhotnět?

Pánevní dno je propojené s limbickým systémem – jednou z nejstarších částí mozku. Reaguje na to, jak se cítíme a jak si dokážeme poradit se stresovými situacemi.

Pokud není limbický systém v rovnováze, stáhnou se nejen svaly pánevního dna, ale i hladká svalovina cév, orgánů a žláz. Pánevní orgány jsou špatně prokrvovány, a to je častou příčinou ženské funkční neplodnosti, bolestivé menstruace a dalších gynekologických obtíží.

Mám pro vás 3 tipy, co udělat, abyste se dostala do rovnováhy

1. Práce s pánevním dnem

Vnímání a cvičení. Nejdůležitější je se tyto svaly naučit vnímat. Kvůli jejich skryté poloze to není jednoduché, proto se ze začátku nechte vést fyzioterapeutem, pohybovým specialistou, nebo vyškoleným lektorem.

  • Naučte se opravdu důkladně vnímat vnitřní vrstvy pánevního dna (Pozor, nejsou to svěrače).
  • Naučte se přes hluboké cítění tyto svaly uvolňovat.
  • Až poté jemně svaly aktivujte ve spolupráci s dechem a vnitřními svaly. Pánevní dno by mělo být pružné, ne přeposilované.

Uvolnění terapeutem. Přímé uvolnění zatuhlých svalů je nejrychlejší cesta jak svaly zrelaxovat a obnovit cirkulaci krve a lymfy. Svaly terapeut uvolňuje přes konečník nebo vagínu. Mnohdy se ihned po terapii nastartuje ovulační cyklus, zmírní menstruační bolest nebo se v případě muže se zlepší kvalita spermií.

2. Ticho a klid

Zásadní je se celkově zpomalit a vyklidnit. To zní na první pohled jednodušše, ale jak všichni víme, je to sakra těžké!

  • Neplánujte si toho na den moc. To nejméně důležité přesuňte nebo zrušte. Je potřeba nespěchat. Stačí, že jen trošku nestíháme, a tělo začne povrchně dýchat a stáhne se.
  • Alespoň jednou denně se zastavte. Můžete se položit nebo posadit.  Zavřete oči a dýchejte malinko víc zhluboka než obvykle. Jen pozorujte, co přichází. Můžou to být myšlenky, emoce. Nechte je procítit v těle, ať jsou jakékoliv. Zkuste je nepotlačit, i když jste na to zvyklá.
  • Meditujte. Je víc cest jak meditovat. Ta správná by měla vést ke zklidnění mysli. Já mám dobrou zkušenost s meditací na duchovní srdce od Eduarda Tomáše.
  • Dopřejte si občas nebo často 🙂 nějakou oblíbenou rozmazlující proceduru – saunu, masáž, kraniosakrální biodynamiku.

Pokud nic nezabírá a nemůžete se zklidnit, je dobré se nechat vést někým, kdo to umí. Může to být terapeut, psychoterapeut, učitel jógy… Já sama mám dobrou zkušenost s kraniosakrální biodynamikou, ale o tom zase příště.

3. Pozitivní emoce

Dělejte co Vás baví, pokud to není něco, co vás ničí :).

Tančete, kreslete, pište, čtěte, tvořte, choďte, běhejte, cvičte, smějte se, sexujte… 

Stýkejte se s lidmi, kteří vás nabíjí, ne stahují do nepohody.

Pokud plánujete miminko, přidejte se do mojí soukromé skupiny na Facebooku K miminku přirozeně.