Chcete otěhotnět? Zjistěte, kdy (ne)cvičit hormonální jógu

Plánujete miminko a hledáte aktivitu, kterou byste plodnost podpořila?

Ve článku se dozvíte, kdy a proč pro vás není vhodné cvičit podle systému Hormonální jógové terapie a kdy naopak ano. Dále vám doporučím vhodnou alternativu cvičení, která vaše tělo dostane do rovnováhy a bude dalším a snad posledním krůčkem na cestě k vašemu miminku.

O systému hormonální jógové terapie

Cvičení specifických jógových pozic a dechových cvičení pozitivně ovlivňuje nejen naši pohybovou soustavu, ale působí na naše žlázy s vnitřní sekrecí, lymfatický systém a psychiku.

Učitelka jógy a psycholožka Dinah Rodrigues jógové cviky a dechové techniky poskládala tak, aby komplexně působily na reaktivaci produkce hormonů stimulací žláz s vnitřní sekrecí – hypofýza, nadledvinky, štítná žláza, vaječníky. Vytvořila tak systém, který optimalizuje hladinu hormonů v krvi, zejména zvyšuje hladinu estrogenu (estradiolu) v krvi. Tento systém se nazývá Hormonální jógová terapie (HJT) a učí ho dnes lektorky po celém světě a hojně i u nás. 

Primárně ale HJT není určená jako podpora plodnosti, ale jako prostředek ke zvýšení hladiny hormonů při přechodu, nebo při nedostatku ženských hormonů z jiných důvodů. Je tedy vhodná pro některé ženy, kterým se nedaří počít, ale určitě ne pro všechny.

Kdy a kde není HJT vhodná

Pro koho je HJT vhodná

  • Hormonální nerovnováha
  • Snížená hladina ženských hormonů
  • Nepravidelný menstruační cyklus, slabé krvácení 
  • Syndrom polycystických vaječníků
  • Cysty na vaječnících
  • Předčasná menopauza
  • Vyšší věk při plánování rodičovství (po 35. roku života se snižuje hladina estrogenu v krvi ženy)

Pro koho je HJT méně vhodná

  • Pokud máte ukázkový menstruační cyklus, máte vyváženou hladinu hormonů
  • Pokud Vás bolí záda nebo v průběhu cvičení bolet začnou (v případě víkendového kurzu bez předchozí praxe jógy je velká šance, že cviky nebudete doma cvičit dobře)
  • Podezření na endometriózu (pokud máte dlouhé a opravdu velmi silné krvácení)

Kontraindikace HJT (pro koho není vhodná)

  • Akutní endometrióza
  • Srdeční zdravotní problémy
  • Výhřez meziobratlového disku
  • V procesu umělého oplodnění a při hormonální stimulaci IVF

Při jakýchkoliv pochybnostech svůj zdravotní stav konzultujte s gynekologem, který vám doporučí, zda cvičit HJT a zda je ve vašem případě žádoucí zvyšovat produkci ženských pohlavních hormonů a hormonů štítné žlázy.

Moje zkušenost s HJT

Hormonální jóga je v poslední době hodně oblíbená a často na terapii zjistím, že klientky mají za sebou víkendový seminář a pravidelně (nebo nepravidelně:) cvičí. Poté přijdou na fyzioterapii a naučí se cviky podle Ludmily Mojžíšové. Opravím chybné provedení cviků HJT a ženy jsou často přehlcené informacemi a neví, co cvičit dřív. 

Sama jsem si jedním z víkendových kurů prošla a cvičení je v hodně rychlém tempu. Pokud nejste zvyklá cvičit jógu, sestava je dost náročná. Nedalo se dostatečně stíhat přesné nastavení těla v pozicích. Ženy často pak doma často jsou cvičí špatně, a to může pak ještě více zvyšovat napětí ve svalech, ve kterých typicky vzniká – šíje, povrchové zádové svaly, svaly pánevního dna. Ženy, které mají problém otěhotnět, mají v těchto svalech často velké napětí, které je potřeba uvolnit. Proto bych HJT doporučila opravdu jen tam, kde je potřeba normalizovat hladinu hormonů. V tomto případě je opravdu skvělá. Pokud se pro ni rozhodnete, doporučuji navštěvovat opakovací lekce a správnost provádění cviků si nechat zkontrolovat u fyzioterapeuta nebo u opravdu dobrého lektora jógy.

Co cvičit, pokud pro vás HJT vhodná není

Jako první volbu doporučuji terapii podle Ludmily Mojžíšové. Můžete kombinovat s jógou, popřípadě s tancem pokud máte ráda. Tanec asi nejlépe ze všeho dokáže rozproudit energii v pánvi ;). 

V rámci terapie podle Ludmily Mojžíšové se naučíte více vnímat a uvolňovat svoje tělo a svaly pánevního dna. Pokud to je potřebné, fyzioterapeut manuálně tyto svaly pánevního dna uvolní. Odblokuje kyčle, páteř a žebra. Naučí vás cviky, které srovnají pánev do roviny. Posílíte ty svaly, které jsou potřebné ke správnému držení těla, a ty zkrácené naopak protáhnete. 

Já v terapii ráda doplňuji cvičení podle Ludmily Mojžíšové jógovými asánami a technikami. Dokážou nastimulovat žlázy s vnitřní sekrecí a oživit tak tělo. Skvěle propracované má jóga také relaxace a dechová cvičení. Práce s dechem je úplně tím nejzákladnějším a nejlepším, co nám může pomoci, když jsme ve stresu a v napětí. 

Zdroje:

Hormonální jóga, Monika Schostak, Fontána 2015

Hormonální jógová terapie, Dinah Rodrigues, Fontána 2014

Pokud plánujete miminko, zvu Vás do mojí soukromé skupiny na Facebooku K miminku přirozeně.